Konusu
: Lise müfredatının gençleri hayata hazırlamadaki etkinliği tartışma konusudur. Sizin fikriniz nedir?

Yazar Rumuzu: uykulu6778
Eser Sıra Numarası: 120223eser06


                                                    HAYAT MI ÜNİVERSİTE Mİ?

   Lise müfredatı! Bu kelimeyi ilk duyduğum anda verdiğim ilk tepki sadece sınav! Lise ve ilköğretim gibi bu tür okullar hayatımızın şekillenmesinde çok önemlidir ve bizi hayata hazırlar. Fakat şunu görüyorum ki lise müfredatı derin ve karanlık bir çukura düşmüş gibi ve uzun yıllar boyunca da gün ışığı almayacağa benziyor.
 Birçok dersimiz var. Ve biz derslerin çoğunu üniversiteye hazırlanmak için görüyoruz, hayata değil. Evde ya da yurtta yaptığımız tek şey çalışmak! Ne hayatı doya doya güzellikleriyle yaşayabiliyoruz, ne de hayatın zorluklarını öğreniyoruz, bu şekilde. Liseye gidip de ve bu lise müfredatıyla birlikte bir sosyal aktivitesi olan o kadar az var ki! Maalesef biz lisede hayata değil üniversiteye hazırlanıyoruz bence. Birçoğumuz hayat denildiğinde ne anlıyor diye sormak istiyorum.  Bende hiçbir çağrışım yapmıyor. Hayat….? Hayat…? Ama üniversite denildiğinde aklıma çalışmak, ders, sınav, iyi bir okul, iyi bir puan ve daha bir sürü şey geliyor.
Derslerin konuyu yetiştirmede yeterli olmadığını düşünüyorum. Bazı dersler gereğinden fazla, bazıları ise gereğinden çok az. Bir de bazen devlet seviyemize göre ayırım yapıyor. Mesela biz İngilizcede iki grup olduk (a1,a2). Sebebi belirli bir barajı geçenler iyi sınıfa gidiyor ve İngilizceyi daha ayrıntılı görüyor. Peki bu niçin? Bizi hayata mı üniversiteye mi hazırlamak istiyorlar? Kararı siz verin. Fakat cevabınızın ne olduğunu az çok tahmin edebiliyorum. 
 Biz okulla birlikte yeni bir çiçek gibi açıyoruz. Fakat lise müfredatıyla birlikte fazla sulanmaktan soluyoruz ve en sonunda yapraklarımız dökülüyor. Birçok atasözü ve deyimi bilmiyoruz. Çünkü sadece üniversite için çalışıyoruz ve değerlerimizin çoğunu bilmiyoruz.
Şunu söylemem gerekiyor ki lise müfredatı hayata ve geleceğe hazırlarsa bizim en güzel yıllarımız lise yıllarımız olacak! 
Unutmayın hayata yeni açan bir gonca gibiyiz ve umarım solmayız!!!