Konusu
: Lise müfredatının gençleri hayata hazırlamadaki etkinliği tartışma konusudur. Sizin fikriniz nedir?

Yazar Rumuzu: papatya 1996
Eser Sıra Numarası: 120222eser02YENİ MÜFREDATLA GENÇLERE GÜZEL GÜNLER              
 Öncelikle eğitim ve öğretim nedir sizce? Eğitim insanın bireysel ve sosyal gelişimini ve yeterliliğini sağlamak amacıyla belirli bir ortamda oluşturulan bir  süreçtir. Öğretim ise  eğitimi ve öğrenmeyi kolaylaştıran öğrenme faaliyetleridir. Peki sizce insanın hayatı boyunca eğitime ihtiyacı var mıdır? Bana göre insanın hayatı boyunca eğitime ihtiyacı vardır. Herkesin bildiği gibi ilk eğitim ailede başlar ve okulda devam eder. Bu nedenle okullar ve uyguladıkları öğretim insanın hayatını , yaşantısını ve davranışlarını bazen olumlu bazen olumsuz yönde etkileyebilir.Geçmişten bugüne kadar birçok öğretim sistemi uygulanmıştır. Bunlardan birincisi öğretmen merkezli eğitim daha sonra öğrenci merkezli öğrenime bırakmış.
Sizce müfredat hangi merkezli öğrenime devam etmelidir? Bana sorarsanız ben öğrenci merkezli  öğrenminin devam etmesini isterim çünkü öğrencinin mevcut ve gelecekteki eğitsel gereksinimlerinin farkına varmasına yardımcı olmak. Kendi fiziksel ve zihinsel yeteneklerini,sınırlarını yani öğrenme profilini kesfetmesine yardımcı olmak.Öğrenci merkezli eğitimde öğrencilerin ilgi alanları,becerileri ve yetenekleri ortaya çıkaracak rehberlik hizmetlerinin aile,öğrenci ve öğretmen işbirliginin daha güçlenmesini sağlamaktır.Ama bir diger merkezli öğrenimimiz ise öğretmen merkezli öğrenim ; ögretmenin sınıfta sözel anlatımla ders işleyerek etkin olduğu,öğretim programını yetiştirebilmek için katı bir sınıf yönetimi ve disiplin uyguladıgı ortamda eminim'ki sizler'de olmak istemezsiniz.Bu yüzden öğrenci merkezli eğitim devam etmelidir. 

Sizce meslek liselerinin kalitesi artırılmalı mıdır? Bana göre tabiki meslek liselerinin kalitesi artırılmalı gerçekten meslek öğretilen yer haline gelmeli ayrıca günümüzün ihtiyacı olan mesleklerde eklenmelidir.
Arkadaşlar sizce müfredatın en büyük eksikliği ne olabilir? Bence müfredatın en büyük eksikliği Türkiye şartlarına uyulmasıdır.Müfredat veliye büyük bir yük yüklemekte veli derslerde olsun,mesleklerde olsun konuda donanımlı olmadığı için çocuğunu bilgilendiremiyor. Ve buda dershane ve etüt gibi merkezlere yönelmeye yol açmakta. Ve şimdi size soruyorum her ailenin çocuğunu dershaneye ve etüt gibi merkezlere göndermeye bütçesi var mı? Şimdi müfredatla ilgilenenlere sesleniyoruz;sadece insanlara bi gözle bakmayın,durumu yetersiz olan ailelerimizide düşünmenizi canı gönülden istiyoruz.
Sizce müfredat öğrencileri hem eğitim hem'de sosyal hayatları bakımından geleceğe hazırlanmalıdır.Meslek seçimi eğitimde öğrenciler meslekler hakkında bilgiler verilerek gelecekte sahip olacakları meslekleri seçmelerine dair seminerler düzenlenerek yardımcı olunmalıdır.
 Müfredat sizce hayatta başarı ve ideal sahibi olmanın eğitimde öğrencilere sosyal yaşamlarındaki taşımalrı gereken vasıfları ve uygulamaları gereken kuralları anlatmalıdır.Müfredatta hızlı okuma eğitimde ise öğrencilerin sınav performanslarına etki eden zaman kaybının hızlı okuma ile en aza indirilmesi uygulayabilecekleri teknikler öğretilmelidir.
Sizce gençlere gelecekteki müfredatın amacı ne olabilir?
Heyecanlı,dinamik ve ufku geniş bir gençlik,
Kendini toplumda ifade edebilen ve haklarını koruyabilen,
Ülke ve dünya gündemiyle ilgili bir gençlik için,
 Örnek gösterilen,başarılı,bilge ve çalışkan bir gençlik için,
''Kim var'' denildiği zaman sağına,soluna bakmadan ''ben varım'' diyebilen bir gençlik yetiştirme amacında olmalıdır.