Konusu
: Lise müfredatının gençleri hayata hazırlamadaki etkinliği tartışma konusudur. Sizin fikriniz nedir?

Yazar Rumuzu: kanarya 1995
Eser Sıra Numarası: 120218eser07


                                    HANGİ EĞİTİM?
  Ülkemizde lise eğitimi, meslekî yeterliliğe ulaşmak anlamında yeterli değildir. Bu yeterliliği sağlayan kurumlar üniversitelerdir.
 Lise bitiminde gerçekleşen üniversite sınavı, bütün öğrencilerin kaderini belirlemektedir. Buna yönelik dershaneler, etüt ve özel ders merkezleri bulunmakta ve her geçen gün sayıları artmaktadır. Öğrenciler akın akın bu merkezlere gitmekte, buralarda yapılan çalışmalarla meslekî hedeflerini yakalamaya çalışmaktadır. Bu durum akla şu soruyu getirmektedir: “ Liselerde verilen eğitim, öğrencileri üniversiteye hazırlamak konusunda yeterli değil midir?” 
Benim de aralarında bulunduğum binlerce lise öğrencisi, üniversiteye geçiş sınavlarının yarattığı etki altında eğitim ve öğretimini tamamlamaya çalışmaktadır. Derslerin içeriğindeki pek çok konu, ne sınavda karşımıza çıkacak, ne de hayatta bir karşılığı olacak niteliktedir. İhtiyaçlar doğrultusunda değerlendirilecek olursak, böylesi konular için harcanan zaman, enerji ve emek ziyan olmaktadır. Neden?
Sınavlara giren öğrencilerin durumunu, sınav birincilerini ve bu öğrencileri afişe eden binlerce reklamı bir sektörün ticari halkaları gibi mi algılamalıyız yoksa eğitim sisteminin bir övgüsü olarak mı? Ya aynı başarıyı gösteremeyenler… Sınavda başarısız olup çaresizliğiyle boğuşan, lisede aldığı eğitimle herhangi bir mesleğe yönelme şansı bulunmayan öğrenciler… Onların durumu ne olacak? Bu öğrencilere, liseyi bitirecek bilgiye sahip olduğunu belgeleyen diplomayı veren sistem, onu kendi üniversitelerine girmeye uygun bulmuyor mu? Liseden mezun olabilme yeterliliğini gösteren öğrencilerden, ayrıca istenen başka nitelikler mi var? Varsa bunlar neden liselerde o öğrencilere kazandırılmıyor? Madem böyle sıkı bir sınav eşiğine doğru sürüklüyorsunuz öğrencileri, o zaman neden sahip çıkmıyorsunuz? Birkaç saatlik oturumlara sıkıştırılan gelecek, bu ülkedeki gençlerin kaderi mi? Hayatımız hangi gerçeklere bağlı? Bu durum, eğitim sisteminin yerliliğinin mi, adilliğinin mi, eşitliğinin mi bir sonucu? Lisedeki eğitimin temel amacı nedir? Ben bunları düşündükçe boşluğa düşüyorum. 
Geleceğimizi çalan, bizleri bilgi hamallığıyla ve komutlarla yetiştiren, kendimizi gerçekleştirmemize olanak sağlamayan ve bizlere ne kazandırmayı amaçladığını anlayamadığım bu sistemi, benim gibi bir gencin kafasını bu kadar çözümsüz sorularla kuşattığı için kınıyorum! Öğrencileri hayata hazırlamak yerine,  hayattan bezdirmeye çalışmalarını kınıyorum! Ha… Bir de bu bezdirme çabaları içinde bir de bizlerden ücret talep edilmesini kınıyorum! Sesimize kulak vermeyen, yapılan yürüyüşleri görmezden gelen, bunları bir propaganda olarak gören zihniyeti kınıyorum! Hak arayan öğrencilerin karşılaştığı şiddeti kınıyorum! 
Ve bu ülkenin bir genci olarak soruyorum: Hangi eğitim?