Konusu
: Lise müfredatının gençleri hayata hazırlamadaki etkinliği tartışma konusudur. Sizin fikriniz nedir?

Yazar Rumuzu: kahraman 4600
Eser Sıra Numarası: 120218eser08


·                                                       LİSE DÖNEMİ VE MÜFREDAT 
 
 Lise hayatı insan ömrünün alabileceği değerlerin, erdemlerin,hayatı anlamanın,gençliğin, taptaze hayatların kesiştiği noktadır.İnsan hayatı için çok önemli olan bu dönem aynı zamanda kişiliğin oturduğu,verilen değerlerin kolayca alınabildiği ve insanın insan olduğu dönemdir.Bu en kıymetli dönemimiz, hayatımızı şekillendiren artık hayata atılmak için hazırlandığımız dönem tabi ki çok önemlidir ve bir anı bile kaybedilmeyecek kadar kıymetlidir. 


Lise dönemimizin bu kadar önemli olduğunu düşünüp, insanın hayatını şekillendiren kötü ve iyi alışkanlıkların kazanıldığı bu dönemi en çok etkileyen ve şekillendiren eğitime çevirelim yüzümüzü ve bu eğitimin verildiği okul ve bu okullarda uygulanan müfredata dönüp bakalım ve bir anlık da olsa kendimizi eğitim dünyasına ve eğitime odaklayalım.


Şimdi okullarda değerlendirilen insana bakalım, okulda insan olmak okulda insan Fizik kadar Kimya kadar Matematik,Geometri,Türk Edebiyatı yapabildiğin dersler kadar insandır. Ama bir şeyi unutuyorlar insanda derslerden önemli olan şeyler de vardır.Okulun amacı eğitmektir, öğretmektir oysa ki, sadece dersi değil okulda insan kendini ifade edebilmeyi, kendini tanıyabilmeyi,yeteneklerinin farkına varabilmeyi de öğrenmelidir. Okulda verilen müfredat bizlere sadece yalın bilgiyi verip bırakmamalıdır. Unutmayalım ki iyi ifade edilmemiş bilgi, edinilmemiş bilgi demektir, bilgi,bilgi olmaktan çıkar akıl karıştıran sözcükler olur.Okul bize sadece bilgiyi değil onu ifade etmeyi de öğretmelidir aslında.Sadece onu ifade etmeyi mi? Tabi ki hayır onu nerede ve nasıl kullanacağımızı da öğretmelidir.


Bilgilerin,düşüncelerin,yazılı olarak, kendi mantığı içersinde tutarlı bir biçimde ifade edebilme sanatı,en azından alışkanlıkları, kazanılmadığı sürece öğrenim ve eğitimin yararı sınırlı kalır.Evet bu yarar çok az olacağı gibi o az yararda sınırlı olacaktır oysa eğitim okulda sınırlı kalmamalıdır.Okulda öğrenilenler bir hayata yayılmalı bilgiyi yorumlayabilmeli onu özümsemelidir bu olduğu takdir de bilgi tam manasıyla elde edinilmiş olur.
Evet bilgi sadece ezberlemek değil, onu ifade edebilmek ne olduğunu anlamaktır.Bize sadece bilgiyi veren müfredat gençlerini hayata hazırlayamaz onların ileri ki hayatında neyi nasıl elde edeceğini öğretemez asıl müfredat insanı keşfedebilmelidir.Ve asla unutulmamalıdır ki insan çok önemli bir varlıktır eğer insana bir şeyler verilmek isteniyorsa her bir yeteneği kendi yetenekleri ölçüsün de geliştirmelidir herkes için bir yargı koyup herkesi buna göre uydurmak zorunda bırakmamaktır.


 Sadece bilgi vermek yetmez bilgili olmanın yanında, bilgi ve düşünceler iyi bir şekilde ifade edilebilmelidir.Okullarda sadece bilgi vermek yetmez.Ahlaklı temiz gençler yetiştirilmelidir insan kazanmalıdır okullar, yeni yetenekler keşfedebilmelidir yeteneklerin farkına varabilmelidir okullar insan yetiştirmelidir ama insan gibi insan okullar insanı hayata hazırlamalıdır.Hayat ve insan bunlar en değerli hazinelerdir ve bu hazineleri ortaya çıkarmalıdır okullarımız unutmayalım ki okullarımız belirli bir kurala göre ona uygun hareket etmektedir bu kurallarda müfredattır. Ama vazifesi insan ve hayat hazırlamak olan müfredatlar ciddiyetle hazırlanmalıdır amacı bilgi vermek değil onu kullanmayı ve hayatında kendini anlatabilmeyi öğretmelidir.


  Bu derece önemli olan vazifeyi bu müfredat yerine getiremez.İnsan sadece yaptığı derslerle değerlendirilemez insana sadece bilgi vermek yetmez insan okul dersleriyle bırakılmamalı insanı hayata hazırlamalı müfredat, insana hayat hazırlamalı geleceğe yönelik insanlar hazırlamalı vazifesi hayat hazırlamak malzemesi gençler olan müfredat bu haliyle gençleri geleceğini hazırlayamaz insana sadece bilgi yüklemek ezici müfredat altında ezmek ona bir şeyler öğretmek değildir.Okullarda uygulanan eğitimizin insanı hayata hazırlaması bilgiyi tam manasıyla verebilmesi kendini ifade edebilen bilgiyi kullanmayı öğrenen bireyler yetiştirerek liseli kardeşlerimizi ve arkadaşlarımı hayata kazanması dileğiyle.

       önceki eser / sonraki eser